Únor 2018

Slavily jsme půlkulatý

Neděle v 19:53 Ly
Moje narozky to teda nebyly. Já jsem slavila loni a dokonce kulatinky. :-)
A jelikož k narozeninám prostě musí být panenka, tak oslavenka dostala tuhle nádhernou Evangelinu.


Koupila jsem ji cca před rokem na FB (jen si nepamatuju od koho, ale to víte ty kulatinky to prostě pěkně pohnojily a já se mám na co vymlouvat).

Tradiční portrétek:


Ještě má celofán na hrudi.
Je nádherná, že????


Dneska je to krátké, ale aktuální. Příště trochu víc, jo?

Ráda se pochlubím...

8. února 2018 v 17:53 Moje po/tvoření
... i když zas až tak nemám čím. Nejsem tak šikovná jako moje přítelkyně, nejsem švadlena, nejsem... Ale když ono mě to hrozně baví. Tak vám sem zase hodím pár svých výtvorů. Můžete kritizovat a "umejt mi hlavu", aťsisi. :-)

Nejdřív háčkování. To mi jde asi tak nejlíp.
Dostala jsem takovou strakamakatou přízi a napadlo mě z ní uháčkovat svetrotriko pro Quida. (Jak tak koukám, Quido se mi trochu rozmazal, ale triko je uspokojivě zřetelné.


Zbylo mi kus klubka a tak dostala nové šatečky Chilli. I s čapkou.


A teď bacha - s jídlem roste chuť! Přestal mě uspokojovat háček, vrhla jsem se na jehlice!
Pro začátek jen skromné svetrorukávky pro Verunku. Jako napotvoru jsem neměla dost bílé vlny na celý svetřík.


Takhle to vypadá zezadu. Uznávám, žádné veledílo to není.


Jehlice jsem odložila dřív, než jsem si stihla vypíchnout oko a chopila jsem se jehly.
Na podzim jsem ušudlala šatečky pro Írimë.


Jelikož je teď zima, musela dostat taky něco teplejšího.


Tuhle večer se mi do ničeho nechtělo, čapla jsem zbytečky chlupatin a všechny tři skřítečky mají nové furky.


V můj prospěch snad mluví to, že svoje výtvory nikde neprodávám. Tedy abych byla poctivá, zkusila jsem nabídnout nějaké oblečky pro malé BJD, zájem nebyl, takže šlus. Teď už šiju jen pro sebe.
Občas také pro některou kamarádku, jako protislužbu. :-)
Tohle jsou plesovky pro IT panenku. (Dostala jsem za ně kojeneckou košilku, takovou tu z plátýnka zavazovací na rameni, podle které budu šít další.)


Panenku jsem si od majitelky půjčila, takže jsem šila na míru. Proto se botičky a náhrdelník k šatem nehodí.
Ozdůbka, která je ze zbytku a panenka ji má na fotce výše v ruce, je víceúčelová.
Může přijít do vlasů...


...nebo na rameno...


...event. do pasu.
Ta ramínka jsou asymetrická schválně! Musím se přiznat, že mi šatečky daly docela zabrat, hlavně živůtek. Chtěla jsem, aby byl hodně "vzdušný", ale zase ne "nemravný" :-) Sukýnka je ze tří vrstev tylu. U nás v galanterce prodávali tylová kolečka v různých barvách, tak jsem použila bílou.


To je vše, nebijte mě, ano vytahuju se jak kšandy a lepší už to se mnou nebude! S vyplazeným jazykem

Meandry Botiče

5. února 2018 v 14:49 Všehochuť
PŘÍPOMÍNKA NOVÉ SOUTĚŽE s názvem I U NÁS JE KRÁSNĚ!!


Abych vám tu připomínku trochu "osladila" budu každý měsíc přidávat nový článek na toto téma. V lednu to byly Smírčí kříže (http://babakat.blog.cz/1801/smirci-krize)
Dnes to bude okolí pražského populárního potoka Botiče a jeho meandrů.

Na začátek trochu poučení:
(Text i oba obrázky jsem bezostyšně ukradla na internetu.)

Meandr je zákrut řeky způsobený boční erozí - vymíláním břehů na jedné straně a usazováním na straně druhé. Na tvar říčních meandrů má vliv i Coriolisova síla. Rozdíl mezi prostým říčním zákrutem a meandrem bývá stanoven normativně, obvykle se udává, že středový úhel oblouku musí být větší než 180°. Břehy meandrů se nazývají jesepní (vnitřní břeh) a výsepní (vnější břeh). Někdy může dojít k protnutí šíje meandru a vzniku okrouhlíku. Následným zahloubením říčního koryta se může meandr zcela oddělit od říčního toku a vznikne mrtvé rameno řeky, meandrové jezero.

Název pochází od jména maloasijské řeky Maiandros (řecky Μαίανδρος), dnes Büyük Menderes v Turecku, pro jejíž dolní tok jsou zákruty charakteristické.
  • Meandry volné se vytvářejí v náplavových rovinách středních a dolních toků řek tam, kde se zpomaluje rychlost vodního toku a dochází k usazování unášeného materiálu. Volné meandry jsou charakteristické svou proměnlivostí, řeka neustále zvolna přemisťuje svůj tok. Volné meandry se pohybují postupně po směru toku. To je dáno tím, že nejvíce nejsou vystaveny boční erozi nárazové břehy ve vrcholu oblouku, ale v určité vzdálenosti po proudu. Tímto způsobem dochází nejen k posouvání meandrů, ale může dojít k protnutí šíje meandru. Z opuštěných meandrů se stávají slepá a mrtvá ramena. Typickými příklady jsou horní tok Vltavy, dolní tok Moravy či Labe a Ohře v Polabské nížině.
Obrázek volných meandrů pochází z Cuckmere v jižní Anglii (to abyste si nemysleli, že menadrujeme jenom u nás) :-)

  • Meandry zakleslé, též meandry zaklesnuté, vznikají v místech, kde řeka vytváří hluboké údolí v tvrdých horninách. V takových místech řeka snadno své koryto přemístit nemůže a zařezává se hlouběji. Jako příklady lze uvést střední tok Vltavy, Dyje, tok Labe skrz České středohoří, Berounku na Křivoklátsku nebo řeku Váh při průtoku Malou Fatrou - viz Domašínský meandr.
Opět fotečka z ciziny: zaklesnutý meandr řeky Mázy v Ardenách.


To byla trocha teorie, teď se vrátíme k našim, jmenovitě botičským meandrům. Ty byly dokonce zařazeny mezi přírodní památky.

Díky tomuto zařazení blízké okolí potoka není zdaleka tak zdevastované, jak by mohlo být. I když pokrok chce svoje. Podél břehu je cesta myšlená zejména pro maminky s kočárky z přilehlých domů. To ovšem nemíni respektovat cyklisté, takže dochází ke střetům. Majitelé pozemků tedy postavili několik zábran. Marná snaha. Každou chvíli jsou vylomené, ti slušnější je prostě objedou terénem. Dopravní značky? Nezájem.


Takhle to vypadalo loni po vychřici. Staré stromy jsou bohužel polámané a nové už asi nikdo nezasadí.


Územím vedla (možná ještě vede, u nás po ní není vidu) naučná stezka, kterou otevírala kdysi paní Olga Havlová. Bohužel odkaz na tuto akci jsem na internetu nenašla. A hledala jsem opravdu pilně.


A ještě fotku s panenkou!


Mám ještě jeden, ale tam se mi panenka trochu mázla, bylo tam bahno nechtělo se mi spadnout do vody. Tak musí stačit jen tenhle. Alespoň vidíte, že lze fotit jakoukoliv panenku. Tahle je úplně obyčejná maličká od Číňanů. Takže soutěžit může opravdu každý!

Zítra končí jaro????

2. února 2018 v 16:01 Všehochuť
Dneska bez panenek :-)
Tak prý podle předpovědí končí zítra předčasné jaro. Inu, proč ne, konec konců je únor.
A víte co se říká: "Únor bílý, pole sílí! Ale až tak???


Ona se ta příroda opravdu tak trochu zbláznila. Následující fotku jsem zkusila udělat z jedoucího autobusu. Je to trochu našišato, co nadělám. Autobus cuknul.


Nelenila jsem a po vstoupení jsem se kousek vrátila. To, co vidíte, není jehličnan, ale kvetoucí líska.


Tohle nám kvete před domem. Talovín...


...žlutá kytička - že by listopadka.


A asi stejný druh, jen jiná barva.


Tak uvidíme, co bude příští týden. To prý bude mrznout. :-) Že by????