Únor 2018

Černá kráska Tamsin

28. února 2018 v 11:24 BJD
Když jsem shora uvedenou panenku viděla na FB bazárku, málem mě kleplo. Taková krásná a ještě ke všemu černá! Do té doby jsem tak nějak netušila, že existují i černé BJD panenky. Teď jenom honem sehnat peníze!
Vyřešila jsem to šalamounsky. Navrhla jsem manželovi (mám takový pocit, že bude zaživa blahoslovený svatý, protože má s mými panenkami fakt božskou trpělivost), že by mi ji mohl koupit pod stromeček, k svátku i k narozeninám. Naštěstí pro mne souhlasil a Tamsin u nás bydlí. Dokonce jsem byla tak hodná, že jsem se na ni od podzimka chodila jen koukat (a sem tam fotit).
Tohle je první fotka. Tamsin má původní hnědé oči a půjčené šaty.


Paruka je tak nějak v barvě rtů.


Pak jsem viděla na bazárku šaty, které byly přesně pro Tamsin. Jen trochu volnější, ale to jsem vyřešila šňůrkou v pase.
K takovému oblečení ovšem potřebovala černou paruku, tak jsem jí ji půjčila od Ellowynky Lisette.


Z Ebay dostala zlaté oči a zkusila jsem rovnou paruku s ofinkou taky od Ellowyne. Chtěla jsem ji "nacopánkovat", jenomže mi nedocvaklo, že paruka není moje, patří Ly, a tak jsem měla smůlu. Copánkování odsunuto.


Další pokus - Gypuščina kudrnatá paruka (Gyp dostala novou, takovou "dospělejší").


Kudrnatá bude asi nejlepší cesta, řekla jsem si, a nasadila tuhle hnědou.


Pak mi příšla zpráva z Buďouc (od Panenka-panenky). Měli pro mne krásnou černou Paris. Vypadá luxusně, ale teprve na fotce vidím, jak jsem ji blbě nasadila. :-)


Prostě černým holčičkám nejlíp sluší černé vlásky.


Nakonec jsem Tamsin zapletla copy. Takže vypadá skoro jako Indiánka (teda až na tu trochu tmavší barvu pleti).


Ještě jsem vyzkoušela z copů udělat nějaký ozdobný účes.


Stejně to pořád není ono. Až budu mít peníze (ach kdy to asi bude), koupím si kudrnatý kanekalon a zkusím si upatlat svoji vlastní paruku. Tedy ne sobě, ale pro Tamsin. Jen netuším kdy se mi to podaří, protože mně se teda peníze v kapse neohřejí. Jakmile mi přijde almužna, hned se objeví nějaká panenka, kterou prostě nutně potřebuju. :-) Však to znáte.

Nejen Mattel dělá pěkná těla

24. února 2018 v 17:38 Moje sbírka (spíš hromada)
Mezi panenkářkami se šíří několik módních vln. Ta starší je přetělování na kloubová tělíčka. Dříve to byla těla kloubových Fashionistas, nebo těch, na které si teď zaboha nemůžu vzpomenout. Teď nově frčí MTM tělíčka.
Musím se přiznat, že mne se MTM ani trochu nelíbí. Jsou navíc malá a přetělené panenky mi připadají takové divné. Ale je to jenom můj názor, nechci nikomu kazit radost. Asi nejlíp vypadají na MTM (a zase jenom podle mne) hlavičky malých - petite - nových Fashionistas.
Já panenky moc nepřetěluji, leda, že je na malém těle velká hlava nebo má panenka tělo bez možnosti jakéhokoliv pohybu (např. modelky). Pak dávám přednost tělíčkům od panenek LIV. Barevně pěkně sedí (i když taky někdy je barva malinko jiná) a jsou hodně pohyblivá. Pár vám jich ukážu.
Tohle je loňská Fashionistas na středně tmavém těle panenky Liv.


A tady Fashionistas, tuším z předloňska, spolu s Generation Girl (ta přetělit nepotřebovala, ale já potřebovala její tělo pro panenku, kterou vám představím v březnu).


Liv jsou i hodně tmavé a hodí se tedy pro AA panenky - ty dostaly menší tělo, aby mohly představovat mladší sestry těch skoro stejných Barbie.


A jelikož si s panenkami ráda hrávám na cirkus, hodí se i pro krasojezdkyni! Tady je hlavička Nakomy.


Když vyšla "trojhlavá" Poppy Parker, musela jsem ji samozřejmě taky mít. Jenomže hlavičky byly tři, tělo jen jedno. A to mi sebrala Ly. S tmavovlasou hlavičkou a všemi oblečky. Takže Liv byly řešení. Jen hlava Poppynky s fialovými vlasy je volnější, netuším proč.


Opět hlavička GG. Ta druhá - Carli - má svoji historii. Panenku Karličku jsem si koupila hned jak vyšla, ale nějak jsme si nesedly. A jelikož moje přítelkyně po ní toužila, nechala jsem jí ji. Pak najednou - bác! - byla na Mimibazaru hlavička Carli přetělená na Liv těle. Tvářila se smutně, tak jsem ji koupila a bydlí u nás.


Liv panenky jsou o malinko menší než klasické Barbie. Jejich nevýhodou jsou nohy, na které střevíčky od Barbínek prostě nepasují. Leda od těch s plochou nohou nebo Teen Skipper. Nejlepší jsou samozřejmě originál Liv botky, ale ty se dost špatně shánějí.

Příště zabrousíme mezi BJD.

Únorové přírůstky a novinky

22. února 2018 v 12:56 Přírůstky a novinky
Sice ještě měsíc nekončí, ale přírůstky už jsou nachystané. Zbyly mi z ledna. A ty co mi zbydou z února budou až v březnu. Mám v tom zkrátka systém. Dneska jenom Flávas.

Konečně se ke mně dostala jedna, na kterou jsem měla už dlouho zálusk. Motorkářka s dvoubarevnou hřívou. Oblečení není origo, ale to mne netrápí. Možná, že je i přetělená, ale to mi je taky šumák.
Dostala jméno Sistine.


A aby jí nebylo smutno než si někoho najde, přidělila jsem jí sestru Fergie. Tady máte obě holky pospolu.
(A terpve na fotce vidím, že to možná ještě pozměním, asi by se k ní víc hodila Fergie.)


Další Flávas je černočerná a jmenuje se u nás Alaki. Trošku se mi rozmazala, holka jedna.


A teď přijdou dva kluci. Sice už jsem je měla, ale kluků není nikdy dost. Blonďák se jmenuje Yeffer


Aby vypadal jinak dostal furku. Vlastnoručně vyrobenou.


Černý klučina měl odstraněného blond ježečka - nejspíš měl být převlasený. Dostal jméno Zion.


Ani on furce neušel.


Tady jsou kluci pohromadě v původní podobě.


A takhle vypadají dneska. (Ten druhý zprava má paručku pro BJD, která je pro moje BJD malá. Tak alespoň je využitá.)


Yeffer se rychle rozkoukal a hned začal balit holky. Nejdřív to zkusil s Laurene...


... ale nakonec ho klofla Donata. (Všimněte si zcivilizované furky. :-) )


Zion taky nechtěl zůstat sám, myslím, že se k němu dobře hodí Selena.


A jak jsem slíbila, další přírůstky budou v březnu. Naneštěstí pro mne jsem se dostala do aukční skupinky a jala se dražít. Uffff. Uvidíte sami/y :-)

Slavily jsme půlkulatý

18. února 2018 v 19:53 Ly
Moje narozky to teda nebyly. Já jsem slavila loni a dokonce kulatinky. :-)
A jelikož k narozeninám prostě musí být panenka, tak oslavenka dostala tuhle nádhernou Evangelinu.


Koupila jsem ji cca před rokem na FB (jen si nepamatuju od koho, ale to víte ty kulatinky to prostě pěkně pohnojily a já se mám na co vymlouvat).

Tradiční portrétek:


Ještě má celofán na hrudi.
Je nádherná, že????


Dneska je to krátké, ale aktuální. Příště trochu víc, jo?

Ráda se pochlubím...

8. února 2018 v 17:53 Moje po/tvoření
... i když zas až tak nemám čím. Nejsem tak šikovná jako moje přítelkyně, nejsem švadlena, nejsem... Ale když ono mě to hrozně baví. Tak vám sem zase hodím pár svých výtvorů. Můžete kritizovat a "umejt mi hlavu", aťsisi. :-)

Nejdřív háčkování. To mi jde asi tak nejlíp.
Dostala jsem takovou strakamakatou přízi a napadlo mě z ní uháčkovat svetrotriko pro Quida. (Jak tak koukám, Quido se mi trochu rozmazal, ale triko je uspokojivě zřetelné.


Zbylo mi kus klubka a tak dostala nové šatečky Chilli. I s čapkou.


A teď bacha - s jídlem roste chuť! Přestal mě uspokojovat háček, vrhla jsem se na jehlice!
Pro začátek jen skromné svetrorukávky pro Verunku. Jako napotvoru jsem neměla dost bílé vlny na celý svetřík.


Takhle to vypadá zezadu. Uznávám, žádné veledílo to není.


Jehlice jsem odložila dřív, než jsem si stihla vypíchnout oko a chopila jsem se jehly.
Na podzim jsem ušudlala šatečky pro Írimë.


Jelikož je teď zima, musela dostat taky něco teplejšího.


Tuhle večer se mi do ničeho nechtělo, čapla jsem zbytečky chlupatin a všechny tři skřítečky mají nové furky.


V můj prospěch snad mluví to, že svoje výtvory nikde neprodávám. Tedy abych byla poctivá, zkusila jsem nabídnout nějaké oblečky pro malé BJD, zájem nebyl, takže šlus. Teď už šiju jen pro sebe.
Občas také pro některou kamarádku, jako protislužbu. :-)
Tohle jsou plesovky pro IT panenku. (Dostala jsem za ně kojeneckou košilku, takovou tu z plátýnka zavazovací na rameni, podle které budu šít další.)


Panenku jsem si od majitelky půjčila, takže jsem šila na míru. Proto se botičky a náhrdelník k šatem nehodí.
Ozdůbka, která je ze zbytku a panenka ji má na fotce výše v ruce, je víceúčelová.
Může přijít do vlasů...


...nebo na rameno...


...event. do pasu.
Ta ramínka jsou asymetrická schválně! Musím se přiznat, že mi šatečky daly docela zabrat, hlavně živůtek. Chtěla jsem, aby byl hodně "vzdušný", ale zase ne "nemravný" :-) Sukýnka je ze tří vrstev tylu. U nás v galanterce prodávali tylová kolečka v různých barvách, tak jsem použila bílou.


To je vše, nebijte mě, ano vytahuju se jak kšandy a lepší už to se mnou nebude! S vyplazeným jazykem

Meandry Botiče

5. února 2018 v 14:49 Všehochuť
PŘÍPOMÍNKA NOVÉ SOUTĚŽE s názvem I U NÁS JE KRÁSNĚ!!


Abych vám tu připomínku trochu "osladila" budu každý měsíc přidávat nový článek na toto téma. V lednu to byly Smírčí kříže (http://babakat.blog.cz/1801/smirci-krize)
Dnes to bude okolí pražského populárního potoka Botiče a jeho meandrů.

Na začátek trochu poučení:
(Text i oba obrázky jsem bezostyšně ukradla na internetu.)

Meandr je zákrut řeky způsobený boční erozí - vymíláním břehů na jedné straně a usazováním na straně druhé. Na tvar říčních meandrů má vliv i Coriolisova síla. Rozdíl mezi prostým říčním zákrutem a meandrem bývá stanoven normativně, obvykle se udává, že středový úhel oblouku musí být větší než 180°. Břehy meandrů se nazývají jesepní (vnitřní břeh) a výsepní (vnější břeh). Někdy může dojít k protnutí šíje meandru a vzniku okrouhlíku. Následným zahloubením říčního koryta se může meandr zcela oddělit od říčního toku a vznikne mrtvé rameno řeky, meandrové jezero.

Název pochází od jména maloasijské řeky Maiandros (řecky Μαίανδρος), dnes Büyük Menderes v Turecku, pro jejíž dolní tok jsou zákruty charakteristické.
  • Meandry volné se vytvářejí v náplavových rovinách středních a dolních toků řek tam, kde se zpomaluje rychlost vodního toku a dochází k usazování unášeného materiálu. Volné meandry jsou charakteristické svou proměnlivostí, řeka neustále zvolna přemisťuje svůj tok. Volné meandry se pohybují postupně po směru toku. To je dáno tím, že nejvíce nejsou vystaveny boční erozi nárazové břehy ve vrcholu oblouku, ale v určité vzdálenosti po proudu. Tímto způsobem dochází nejen k posouvání meandrů, ale může dojít k protnutí šíje meandru. Z opuštěných meandrů se stávají slepá a mrtvá ramena. Typickými příklady jsou horní tok Vltavy, dolní tok Moravy či Labe a Ohře v Polabské nížině.
Obrázek volných meandrů pochází z Cuckmere v jižní Anglii (to abyste si nemysleli, že menadrujeme jenom u nás) :-)

  • Meandry zakleslé, též meandry zaklesnuté, vznikají v místech, kde řeka vytváří hluboké údolí v tvrdých horninách. V takových místech řeka snadno své koryto přemístit nemůže a zařezává se hlouběji. Jako příklady lze uvést střední tok Vltavy, Dyje, tok Labe skrz České středohoří, Berounku na Křivoklátsku nebo řeku Váh při průtoku Malou Fatrou - viz Domašínský meandr.
Opět fotečka z ciziny: zaklesnutý meandr řeky Mázy v Ardenách.


To byla trocha teorie, teď se vrátíme k našim, jmenovitě botičským meandrům. Ty byly dokonce zařazeny mezi přírodní památky.

Díky tomuto zařazení blízké okolí potoka není zdaleka tak zdevastované, jak by mohlo být. I když pokrok chce svoje. Podél břehu je cesta myšlená zejména pro maminky s kočárky z přilehlých domů. To ovšem nemíni respektovat cyklisté, takže dochází ke střetům. Majitelé pozemků tedy postavili několik zábran. Marná snaha. Každou chvíli jsou vylomené, ti slušnější je prostě objedou terénem. Dopravní značky? Nezájem.


Takhle to vypadalo loni po vychřici. Staré stromy jsou bohužel polámané a nové už asi nikdo nezasadí.


Územím vedla (možná ještě vede, u nás po ní není vidu) naučná stezka, kterou otevírala kdysi paní Olga Havlová. Bohužel odkaz na tuto akci jsem na internetu nenašla. A hledala jsem opravdu pilně.


A ještě fotku s panenkou!


Mám ještě jeden, ale tam se mi panenka trochu mázla, bylo tam bahno nechtělo se mi spadnout do vody. Tak musí stačit jen tenhle. Alespoň vidíte, že lze fotit jakoukoliv panenku. Tahle je úplně obyčejná maličká od Číňanů. Takže soutěžit může opravdu každý!

Zítra končí jaro????

2. února 2018 v 16:01 Všehochuť
Dneska bez panenek :-)
Tak prý podle předpovědí končí zítra předčasné jaro. Inu, proč ne, konec konců je únor.
A víte co se říká: "Únor bílý, pole sílí! Ale až tak???


Ona se ta příroda opravdu tak trochu zbláznila. Následující fotku jsem zkusila udělat z jedoucího autobusu. Je to trochu našišato, co nadělám. Autobus cuknul.


Nelenila jsem a po vstoupení jsem se kousek vrátila. To, co vidíte, není jehličnan, ale kvetoucí líska.


Tohle nám kvete před domem. Talovín...


...žlutá kytička - že by listopadka.


A asi stejný druh, jen jiná barva.


Tak uvidíme, co bude příští týden. To prý bude mrznout. :-) Že by????